Szukaj
Close this search box.

Południowokoreańscy biskupi: „Aborcja to zabójstwo”

W Korei Płd. od lat trwa batalia o życie. Odkąd 8 lutego 1973 roku uchwalono tam prawo aborcyjne będące pozostałością z czasów dyktatury wojskowej, corocznie zabija się w tym kraju według nieoficjalnych danych około 1,5 mln dzieci. Niedawno trybunał konstytucyjny tego kraju wydał orzeczenie, według którego prawo zakazujące aborcji jest sprzeczne z konstytucją.

Oficjalne statystyki mówią o spadku liczby aborcji: według nich w 2005 roku zabito ok. 342 tys. dzieci, a w 2017 „tylko” ok. 50 tys. Na zmniejszenie liczby morderstw z pewnością miało wpływ potwierdzenie w 2012 roku przez trybunał uchwalonego połowie XX wieku zakazu aborcji. Trybunał orzekł wówczas, że „życie płodu ludzkiego i jego matki są od siebie odrębne”. Dlatego „prawo kobiety do samostanowienia nie może mieć wyższej wartości niż prawo płodu do życia i w interesie publicznym leży chronienie go”. Lecz mimo tego oraz mimo kar grożących zarówno lekarzowi przeprowadzającemu aborcję, jak i matce zabijającej swoje nienarodzone dziecko – mogą być skazani nawet na rok więzienia lub grzywnę w wysokości 2 tys. dolarów – aborcja w Korei Płd. nadal jest bardzo częsta, a antyaborcyjne przepisy rzadko kiedy są stosowane w praktyce.

Z danych wynika, że w latach 2013–2015 jedynie 69 przeprowadzających aborcję lekarzy podano do sądu w związku z popełnieniem przestępstwa. Natomiast w latach 2012–2017 dochodzenie przeprowadzono wobec 80 kobiet, a skazana została tylko jedna. Co smutne, w ostatnich latach ok. 230 tys. Koreańczyków podpisało petycję o zniesienie ustawy antyaborcyjnej.

W związku z wydanym niedawno orzeczeniem trybunału konstytucyjnego biskupi w oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego konferencji episkopatu ponownie przypomnieli, że zgodnie z nauką Kościoła aborcja jest grzechem, gdyż jest zabójstwem. „Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego neguje podstawowe prawo do życia ludzkiego płodu, stworzenia, które samo nie jest zdolne się obronić. Jesteśmy tym faktem głęboko zasmuceni” – skomentowali.

Kościół nadal będzie bronić życia poczętego

Już wcześniej południowokoreańscy biskupi wielokrotnie wypowiadali się na ten temat (m.in. w 2012 i 2017 roku). „Życie ludzkie należy szanować od momentu poczęcia. Od tej chwili trzeba je uznać za podmiot praw człowieka, w tym niezbywalnego prawa każdej istoty ludzkiej do życia” – mówili.

Biskupi w oświadczeniu zapewnili, że Kościół nadal będzie bronił życia poczętego. Przypomnieli, że ochrona człowieka od momentu poczęcia jest obowiązkiem całego społeczeństwa. Wezwali także władze kraju do wprowadzania takich praw, które pomogą kobietom i mężczyznom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej wybrać życie, a nie uśmiercać niewinne istoty.

Jednocześnie południowokoreańscy biskupi zapewnili, że Kościół nadal będzie wspierał osoby w trudnej sytuacji, by oparły się pokusie aborcji i pozwoliły urodzić się poczętemu człowiekowi. Dodali, że „drzwi Kościoła pozostają zawsze otwarte dla kobiet, które cierpią duchowo, fizycznie czy emocjonalnie z powodu dokonanej aborcji, a także potrzebują pojednania i uzdrowienia”.

Źródła: Radio Watykańskie
http://www.pch24.pl/…-zabojstwem,67530,i.html

...

Więcej interesujących treści

mezczyzna

Jestem ojcem zabitego dziecka

Jestem ojcem martwego dziecka. Ostatnio codziennie to do mnie wraca, choć minęło już tyle lat.

donald tusk

Kto jest autorem aborcyjnej polityki Donalda Tuska?

„Wszystkie środki, które służą ograniczaniu rozrodczości, powinny być tolerowane albo popierane. Spędzanie płodu
[aborcja]
musi być na pozostałym obszarze Polski niekaralne. Środki służące do

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN