W USA trwa wojna światopoglądowa. Coraz więcej osób odwraca się od nurtu anty-life. W ciągu ostatnich kilku lat wyszło na jaw, w jaki sposób kłamią kliniki aborcyjne oraz że bogacą się one również na sprzedaży organów. Wpływ na zmianę poglądów miała z pewnością także agresja, z jaką do ludzi mających inne zdanie odnoszą się osoby o poglądach anty-life. Wszelkie marsze i protesty aborcjonistów przeciw Trumpowi mają najczęściej charakter groteskowy, dochodzi też do aktów agresji.  

A jednak, gdy coraz więcej stanów, słuchając głosu wyborców, ogranicza prawo aborcyjne, wpływowe środowiska zaczynają protestować. Przeciw projektowi w Alabamie i Georgii protestowała już między innymi Lady Gaga, twierdząc że modli się za kobiety, które nie będą mogły zabijać (link) i Alyssa Milano (link). Teraz gigant filmowy Netflix zapowiada bojkot, grożąc że wycofa stamtąd filmowe inwestycje.  

Warto zaznaczyć, że korzyści związane z ulokowaniem inwestycji filmowych w Georgii były obopólne. Z pewnością kolejne inwestycje napędzają gospodarkę w Georgii. Z drugiej strony jednak ten stan oferuje przemysłowi filmowemu wysokie ulgi podatkowe oraz piękne scenerie. Wycofanie się Netflixa może więc kosztować wiele zarówno jedną, jak i drugą stronę. Szczególnie że Netflix jest na cenzurowanym również za wspieranie marszów równości, co powoduje bojkoty osób nie zgadzających się na wspieranie lobbystów.  

Przypomnijmy, że nowe prawo w Georgii zakłada ochronę życia od momentu, gdy można usłyszyć bicie serca nienarodzonego dziecka (z wyjątkiem ciąży powstałej w wyniku gwałtu lub kazirodztwa). Ma to miejsce w okolicach 5-6 tygodnia, a więc w momencie, kiedy wiele kobiet dopiero dowiaduje się o ciąży.  

Netflix swojego zdania broni twierdzeniem, że zatrudniają oni wiele kobiet, których prawa mogą zostać ograniczone, gdy Georgia wprowadzi nowe prawo chroniące życie. Żadne prawa jednak nie zostaną ograniczone, a wręcz przeciwnie. Nasze prawa mają bowiem granice tam, gdzie zaczyna się drugi człowiek.  

Autor: Karolina Jurkowska

Źródła: https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2019/05/29/netflix-prawo-aborcyjne-stranger-things-ozark/
https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2019-06/netflix-usa-aborcja-georgia.html